Kodlamayı Genç Yaşta Öğrenmek Neden Önemlidir?

Erken Başlamak Erken Faydalanmak Demektir

Kodlama hem okul hem de iş alanlarının önemli bir parçası haline geldi. Kodlamayı küçük yaşlardan itibaren öğrenmeye başlayan çocuklar, sınıf arkadaşlarının çoğundan daha erken hesaplama, düşünme, gözlemleme ve öğrendikleriyle etkileşime girme fırsatına sahip olacak. Ayrıca mantık, Kodlamanın temel bir parçası olduğu için, çocuklar, matematik, yazma, karar verme ve gözlem becerilerinde de önde olacaktır. Tüm bu beceriler hem akademik hayatta hem de okul dışı hayatta kullanılmaktadır.

Teknolojinin hayatımızda artık hayati bir hale gelmesinin etkisiyle, insanların erken yaşta diğer insanlarla etkileşime girdiği bir dönemde yaşıyoruz. Böylece, Kodlamayı küçük yaşlardan itibaren öğrenmek, çocuklara akademik, sosyal ve profesyonel olarak başarılı olmaları yönünde birçok insanın önünde önemli bir avantaj sağlayacaktır.

2021’de Kodlama

Dünyanın mevcut koşullarıyla birlikte hayatımız online olarak devam ediyor. Bugün, okulların ve işletmelerin üretkenliği ve beklentiyi artırmak için yazılım ve bilgisayar programlamasını keşfetmeleri çok daha kritik hale geldi. Bu, birçok şirketin programcı ve Kodlama bilen insanlar aramasına, birçok iş fırsatı açmasına, bu pozisyonları işletmeler için çok önemli hale getirmelerine ve pozisyonu iyi ücretli hale getirmelerine yol açtı.

Çocuklarla ilgili olarak, geçen yıldan beri bilgisayarlarını kullanarak, evlerinde derslerini okuyorlar ve zamanlarını dışarı çıkmak yerine ekrana bakarak geçiriyorlar. Bu, artık sürekli olarak kullandıkları araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmeleri ve bu araçları olabileceklerini bilmeleri ve kendi projelerini uretmeleri için mükemmel bir fırsat.

Kodlama hem bir etkinlik hem de bir çalışma olan bir deneyimdir. Ebeveynlerin bakış açısından bakıldığında, zamanlarının çoğunu ekran karşısında geçiren çocuklar, bilgisayar etkinliklerini hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir beceriye dönüştürerek boş zamanlarını etkili bir şekilde geçirebilecekler. Kodlamayı bir web sitesi, oyun veya başka bir küçük proje oluşturmak gibi kişisel projeleri için kullanabilirler. Gelecekte becerilerini profesyonel kariyerlerine de taşıyabilirler.

Son yıllarda duyduğumuz en yaygın ifadelerden biri Kodlamanın 21. Yüzyıl dili olduğudur. Diğer tüm dillerde olduğu gibi, Kodlama dilini erken yaşta öğrenmeye başlamak, çocukların geleceğin iş modellerine kolayca katılmalarını, rakiplerinden farklı olmasını ve onların önüne gecmesini sağlayacaktır.

Çocuklar için Kodlamanın Faydaları

Kodlama, çocukların yaratıcı olmasını sağlar. Kodlamayı kullanarak ne inşa etmek ve bilgisayar ortamında hayata geçirmek istediklerini düşünüyor ve hayal ediyorlar. Çocuklar projelerini yaparken engellerle, hatalarla ve başarısızlıklarla karşılaşacaklar; bunların üstesinden gelmek, karar verme, neden-sonuç ilişkilerini algılama ve problem çözme becerilerini büyük ölçüde geliştirecektir, çünkü kendi yarattıkları için neden ve çözüm kendileri olacaktır. Bu becerilerin, sadece bilgisayarla ilgili olmadığını, diğer herhangi bir alana da taşınabileceğini fark etmek önemlidir. Böylece Kodlama öğrenmek, çocuğun akademik ve profesyonel olarak başarılı bir insan olabilmesi için yapılan çok boyutlu bir yatırıma dönüşür.

Alp Burak Özen

Başla
1
WhatsApp
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?