Sosyal Bilimler ve Kodlama Birbiriyle Bağlantılı mı?

Bir Sosyal Bilimci olarak kendinize şu soruyu sorun: “Neden kodlama öğrenmeliyim?” Cevabınız yüksek ihtimal şöyle olacak: “Neden öğreneyim ki? Kendi alanımda hiçbir şeyde bana yardımcı olmayacak.” Bu cevap kodlamanın yalnızca programlama veya robotikte gerekli olduğuna inanmanın bir sonucudur. Bununla birlikte, kodlama sadece nicel verilerle ilgili teknolojik bilgi değil, aynı zamanda nitel verilere de yaramaktadır.

Sosyal Bilimlerde Kodlama Neden Önemlidir?

Kodlama öğrenme konusunda bilinmesi gereken en önemli şey: kodlamanın artık her alanda bir gereklilik haline gelmesi; bu nedenle hem meslektaşlarınızdan farklı bir bakış açısına sahip olmak hem de onların bir adım önünde olmak istiyorsanız kodlama öğrenmelisiniz.

Nasıl ki ingilizce ortak dil olarak kabul ediliyorsa, kodlama da yeni iş dünyasının ortak dili olarak kabul ediliyor. Bilgisayarların önemi arttıkça, işletmeler mevcut fırsatlara ayak uydurmak ve rakiplerinin önünde olmak için gerekli programları uygulamaları gerektiğini fark ettiler. Sonuç olarak, birçok işletme artık kodlama ve programlamayı önceden bilen çalışanlar arıyor. Bu nedenle, başvurularda öne çıkmak ve işinize çoğu kişinin bilmediği bir araç bilgisi getirmek istiyorsanız, kodlama bilmek günümüz için en etkili beceridir.

Bilinmesi gereken bir diğer önemli şey: programlama sayesinde veri toplama, analiz etme ve veri arama çok daha hızlı ve kolay bir etkinlik haline geldi. Bu, sosyal bilimcilerin araştırma tekniklerinde daha özgür ve daha yaratıcı olmalarına izin vermekte, aynı zamanda da iş verimliliğini ve sonuç elde etmeyi de hızlandırıp, arttırıyor. Ayrıca, programlama tarafından toplanan veri miktarı sayesinde insanları incelemek çok daha ayrıntılı ve kapsamlı yapılabiliyor. Dolayısıyla, sosyal bilimciler toplumları çok daha derinlemesine anlayıp, analiz edebiliyor.

Kodlamada Sosyal Bilimler Neden Önemlidir?

Sosyal Bilimcilerin sahip olduğu önemli beceriler olan okuma, analiz etme ve eleştirel düşünme, hem kodlama bilgisiyle daha da üst seviyeye gelebiliyor, hem de kodlama işlemini daha kolay bir hale getirebiliyor. Sosyal bilimcilerin en büyük şansı çalışmalara başladıklarından itibaren bu becerileri uyguluyor olmaları. Bu onların kod okurken yorum yapabilme ve analiz etme aşamalarında daha tecrübeli olmalarını ve programın üretilme sürecinde hataları kontrol etmede programcılara yardımcı olmalarını sağlıyor.

Sosyal Bilimler kodlama için bir ilham kaynağı olabilir. Bu anlamda sosyal bilim bilgileri, kodlamayı yaparken değil, kodlamayı niye yaptığımızı belirlerken çok önemli rol oynuyor.. Sosyal bilimciler, programlamanın çerçevesini oluşturacak anahtar kelimeler, konular ve neden-sonuç ilişkileri aracılığıyla verilere nasıl yaklaşılacağını gözlemleyebilir ve önerebilirler.

Bir programdaki herhangi bir sosyal veri sorunu, liberal sanatlar perspektifinden bakılmadan çözülemez. Bu ayrıntılar geniş çaplı bir program için çok şey ifade edebilir, hatta düzeltilemezse ayrımcı veya yanlış programlama ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, farklı bir düşünce yapısından gelse de veya farklı araçlar kullansa da, sosyal bilimler, kodlama ve programlama diline entegre edilebilir. Çünkü yapı ne olursa olsun, kelimeler hala anlamlarını koruyabilen araçlardır.

Yeni Beceriler, Yeni Boyutlar

Teknoloji ile artık birçok farklı işletme alanı bir araya geliyor ve birbirine ihtiyaç duyuyor. Bilgisayarlar aracılığıyla kodlama ve programlama, araştırmanın, siber güvenliğin ve veri toplamanın gerekli bir parçası haline geldi. Öte yandan, bir iş ne kadar teknolojik olursa olsun, her zaman insanlarla etkileşimde bulunur ve onlarla çalışır; bu nedenle, sosyal bilimler olmadan, insanlarla ilgili konulara yaklaşmak ve bunlarla başa çıkmak için doğru yolları bulmak zordur. Bunun farkındalığı ile zamanımızın en önemli iki boyutunu birleştirerek, hem sosyal hem de teknolojik alanda en iyi sonuçlara ulaşabiliriz. Sosyal bilim ve kodlama becerilerini birleştirerek, çeşitli alanlarda çok boyutlu hale gelebilirsiniz. Bu da işinize yeni yaklaşım yollarını öğrenmenizi sağlayabilir. Kim bilir, belki de daha önce hiç yapmadığınız şekilde işinizi deneyimleyecek, gözlemleyeceksiniz ve işinizi eğlenceli görmeye başlayacaksınız.

Başla
1
WhatsApp
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?