Kodlama Öğrenme İsteğinizi Etkileyebilecek Mitler

1) “Kodlama öğrenmeye başlamak için çok geç olabilir.”

Bu muhtemelen kodlamayı öğrenmekle ilgili en yaygın algılardan birisidir. Günümüzde ilkokullarda cok küçük sınıflarda bile kodlama dersleri verilmekte ve yeni nesil kendi kendilerine kodlama öğrenebilmekte. Bu, yetişkinlerde, kodlama öğrenmeye başlamak için çok geç olabileceği algısını yaratır. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Kodlama her ne kadar yeni çağın becerilerinden olsa da diğer becerilere benzer: Öğrenmeye kendini adadığında, kaç yaşında olursan ol öğrenebilirsin.

2) “Kodlama sadece güçlü matematik becerilerine sahip kişiler tarafından öğrenilebilir.”

Kodlama matematiksel terimler ve bazen matematik işlemleri kullansa da, güçlü matematiksel beceriler gerektirmez. Kodlamanın arkasındaki temel beceriler mantık ve mantıksal akıl yürütmedir. Kodlama ekranında sayıları görmek, matematikle ilgilenmeyen birini görsel olarak bunaltabilir; ancak, kodlamanın temellerini öğrenmeye başladığınızda, eğleneceğinizi ve kodlama yapmaya çalışan bir sosyal bilimci olma konusunda artık endişelenmeyeceğinizi fark edeceksiniz.

3) “Kodlama benim iş alanımda önemli değil; neden kodlama becerilerine ihtiyacım olsun ki?”

Günümüz iş dünyası çeşitli alanlarda teknolojiye güveniyor. Teknolojinin olduğu yerde programlama vardır; ve programlamanın olduğu yerde de kodlama vardır. Sosyal bilimlerde insanları incelememiz, araştırma yapmamız ve veri toplamamız gerekir. Bunlar, farklı programlamalar yardımıyla çok daha hızlı, daha verimli ve daha kapsamlı yapılabilmektedir. Bu nedenle, kodlama bilmek, işletmeniz için hiçbir yararı olmadığını düşünmenize rağmen işletmenize farklı araştırma teknikleri getirebilir, sizi rakiplerinizin önüne koyabilir ve sizi yaşıtlarınıza göre benzersiz hale getirebilir.

4) “Kodlamayı öğrenmek eğlenceli bir aktivite değildir ve bu süreçte yaratıcılığımı gösteremeyeceğim.”

Kodlamanın başlangıç sınıfları, her yeni beceri dersleri gibi, ezberler ve klasik sıkıcı “talimatlardan sonra tekrarla” tarzı aktiviteler gibi görünür. Fakat ilk adımları geçtikten sonra, istediğinizi kodlamak için öğrendiklerinizi gösterme fırsatına sahip olacaksınız. Bu adım, kodlamanın eğlenceli hale geldiği ve teknoloji yüzyılında yaratıcılığınızla özgür olmak için en iyi araçlardan birine dönüştüğü yerdir. Oynadığınız herhangi bir oyun, kullandığınız bir uygulama, ziyaret ettiğiniz bir site, ve “Vay canına, bu çok güzel, bunu nasıl düşündüler?” dediğiniz her teknolojik ürün; hepsi aynı öğrenme adımlarından geçti ve milyonlarca insanı bu yollardan sonra etkiledi. Belki de siz de, kendiniz kodlamaya başladığınızda, dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından birini oluşturabilirsiniz. Günümüz nesilleri için bundan daha yaratıcı ne olabilir?

5) “Satın almak zorunda olduğum ekipman nedeniyle kodlama öğrenmek pahalı olabilir.”

Sürekli gelişen dizüstü bilgisayar ve laptop teknolojisiyle, en iyi programlama ve kodlama deneyimleri için en pahalı ekipmana ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz. Bu doğru değil. Kodlama sadece kelimeler ve sayılarla dolu basit bir ekrandır. Bu nedenle, kodlamayı öğrenmeye başlamak için mükemmel ekipmana ihtiyacınız yok. Karmaşık veya gelişmiş programlar kodlamak istiyorsanız yükseltmeniz gerekebilir, ancak bu kodlamayı öğrendikten sonra ve kendi kodlamanızı yazma konusunda rahat olduğunuzda düşüneceğiniz bir şey. Yani, kodlamayı öğrenmek için normal dizüstü bilgisayarları ve bilgisayarları kullanmanızı engelleyen bir durum yok.

Başla
1
WhatsApp
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?